Filtry do samochodów ciężarowych znacząco różnią się od tych montowanych w osobówkach. Wiele osób nie ma o tym pojęcia, ale części te wyglądają zupełnie inaczej – chodzi tutaj nie tylko o wielkość, ale również kształt. Wynika to z faktu, że części do ciężarówek narażone są na wyższe obciążenia. To właśnie dlatego muszą one spełniać szczególne normy. Parametry techniczne pojazdów ciężarowych są całkowicie inne od tych, które spotykamy w autach osobowych. Podzespoły i części montowane w tirach są nawet kilkakrotnie bardziej narażone na uszkodzenie, czy też przedwczesne zużycie.

Jakie filtry montuje się w pojazdach ciężarowych?

Silnik samochodu ciężarowego jest podczas pracy narażony na duże obciążenia. Click To Tweet Dodatkowo pracuje on w bardzo wysokich temperaturach. Oczywistym jest, że wymaga on wysokojakościowych podzespołów. Filtry, które montowane są w pojazdach osobowych kompletnie nie zdałyby egzaminu. Dlaczego? W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego służą filtry samochodowe.

  • Filtr oleju odpowiada za to, aby utrzymać poziom zużycia silnika na optymalnym poziomie. Separuje on cząstki stałe oraz inne zanieczyszczenia, które mogłyby trafić do pełno-przepływowego filtru oleju. Taka sytuacja nie tylko zwiększa zużycie silnika, ale również może doprowadzić do poważnych awarii podzespołów.
  • Filtr powietrza ma za zadanie oczyszczenie powietrza, które trafia z otoczenia do komory silnika. Na drogach znajduje się ogromna ilość zanieczyszczeń. Ich przedostanie się do silnika może być przyczyną dotkliwych usterek.
  • Filtr paliwa odpowiada za zatrzymanie zanieczyszczeń znajdujących się w paliwie. Ma to duże znaczenie dla systemów wtryskowych. Uszkodzony filtr paliwa może doprowadzić nawet do uszkodzenia tego elementu, co niesie za sobą poważne konsekwencje.

Oczywiście w każdym pojeździe ilość filtrów jest o wiele większa, jednak trzy wymienione powyżej pełnią zdecydowanie najważniejszą rolę.

Filtr olejowy w samochodach ciężarowych

Filtr olejowy w samochodach ciężarowych musi gwarantować podwyższony poziom separacji. Podczas spalania generowana jest ogromna ilość sadzy, która negatywnie wpływa na właściwości oleju (m.in. zmniejsza jego właściwości smarne). Należy mieć świadomość, że cząstki sadzy maja mikroskopijne rozmiary. Właśnie dlatego tak duże znaczenie mają elementy odpowiadające za filtrację.

W wielu pojazdach ciężarowych montuje się tzw. filtry bocznikowe oleju. Są to dodatkowe zabezpieczenia, które występują przed filtrem pełnego przepływu oleju. Jest to element zapewniający wysoką precyzję separacji. Odfiltrowuje on cząstki zanieczyszczeń o średnicy poniżej 1 μm. Bez filtru bocznikowego tak drobne cząstki przedostawałyby się dalej, co oznaczałoby wyższe zużycie silnika.

Oczywiście nie w każdym pojeździe ciężarowym spotkamy się z filtrem bocznikowym. Innym często występującym separatorem jest tzw. wirówka. Ważne jest to, aby wirnik separatora odśrodkowego obracał się z taką samą prędkością obrotową, co olej silnikowy. Dzięki temu będzie on zatrzymywał metaliczne cząstki zanieczyszczeń.

filtry samochodowe samochody ciezarowe 1 Filtry samochodowe przeznaczone do samochodów ciężarowych

Filtry powietrza w samochodach ciężarowych

Sprawne filtry powietrza do ciężarówek bezpośrednio wpływają na okres eksploatacji pojazdu. Click To Tweet To właśnie one odpowiadają za to, aby do komory spalania przedostawało się wyłącznie czyste powietrze. Samochody ciężarowe przetwarzają bardzo dużą ilość powietrza, a co za tym idzie są one o wiele bardziej narażone na zanieczyszczenia, niż osobówki. Na każde 100 tys km przypada średnio 2,4 mln m3 powietrza. Brak filtru powietrza spowodowałby przedostanie się do silnika aż 2,4 kg zanieczyszczeń, co mogłoby być dla niego zabójcze.

Istotnym jest, aby stosowane filtry powietrza były wykonane z wysokojakościowych materiałów. Najlepiej, aby do ich produkcji wykorzystano mieszanki włókien celulozowych dodatkowo zabezpieczonych żywicą. Impregnacja przedłuża żywotność elementu.

Filtr paliwa w samochodach ciężarowych

Filtr paliwa w samochodach ciężarowych chroni przee zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie. Jest to szczególnie ważne dla systemu wtryskowego. Zanieczyszczenia, które nie zostały zatrzymane mogą obniżyć ciśnienie w układzie wtryskowym. Zmniejsza to wydajność silnika, a nawet może doprowadzić do całkowitego zatkania wtrysku paliwa.

Filtry paliwowe muszą odseparowywać zarówno bardzo duże, jak i mikroskopijne cząstki. Ważne jest, aby wybierać elementy o wysokiej żywotności. Nawet duża ilość zanieczyszczeń nie powinna wpłynąć na jakość filtrowania. W przypadku tańszych zamienników bywa z tym różnie.

Jaki filtr do ciężarówki wybrać?

Filtry do samochodów ciężarowych muszą być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na trudne warunki pracy. Ich eksploatacja jest o wiele bardziej intensywna, niż w przypadku samochodów osobowych. Właśnie dlatego na zakupie tych elementów nie można oszczędzać. Lepiej wybrać produkty renomowanych marek, które spełniają określone normy i standardy. Zapewnią one nie tylko wyższy komfort użytkowania pojazdu, ale również jego dłuższą żywotność.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kompendium wiedzy o filtrze przeciwzakłóceniowym

O dobrym odbiorze radiowym w samochodzie w dużym stopniu decyduje antena. Niestety, często zdarza się, że pojawiają się zakłócenia. Gdy...

Zamknij