Alergie to czwarte najczęściej występujące przewlekłe schorzenie na świecie. Do ich powstania w głównej mierze przyczyniają się szkodliwe cząstki pyłu, których najwięcej jest w dużych i uprzemysłowionych miastach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na szkodliwe zanieczyszczenia narażeni jesteśmy również w kabinach samochodowych. Aby jednak uchronić się przed negatywnym wpływem odkładania się różnego rodzaju zanieczyszczeń, warto zainwestować w dobrej jakości filtr kabinowy.

Jak działa filtr kabinowy?

Filtr kabinowy zwany również przeciwpyłkowym jest mniej popularny niż filtr paliwa, powietrza czy oleju, jednak nie oznacza to, że w naszym samochodzie nie jest on potrzebny. W nowych samochodach wyposażonych w klimatyzację obecnie jest to standard. Głównym zadaniem filtra jest filtracja i oczyszczanie powietrza wlatującego do samochodu, dzięki czemu do wnętrza nie dostaje się kurz, spaliny, pyłki, roślin, czy nawet drobiny asfaltu.

Tradycyjne filtry kabinowe zbudowane są z kilku warstw ochronnych, takich jak warstwa wstępna, która zatrzymuje większe cząsteczki zanieczyszczeń, mikrowłóknina filtrująca najdrobniejsze zanieczyszczenia oraz tzw. włóknina nośna, która zapewnia stabilność konstrukcji całego filtra.
Umiejscowienie filtra może się różnić w zależności od modelu i typu samochodu, jednak najczęściej jest to komora silnikowa przy podszybiu lub w schowku pasażera. Z racji tego, że filtr przeciwpyłkowy w żaden sposób nie ma wpływu na pracę silnika często jest lekceważony przez kierowców, tymczasem filtr kabinowy powinien być podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu z klimatyzacją.

Jak wpływa filtr kabinowego na alergie?

Filtr kabinowy zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, na które narażeni są kierowcy spędzający dużo czasu za kółkiem. Dzięki filtrowi poprawia się samopoczucie osób podróżujących samochodem, a podróż staje się nie tylko przyjemniejsza, ale i bezpieczna. Do oczyszczania powietrza wewnątrz samochodu poleca się zwłaszcza filtry z węglem aktywnym. Filtr kabinowy z węglem aktywnym wielkością nie różni się od standardowego filtra, jednak wykazuje skuteczniejsze działanie w walce z zanieczyszczeniami. Cechą charakterystyczną filtra z węglem aktywnym jest to, że nie tylko zatrzymuje zanieczyszczenia stałe, jak pył, sadza, kurz, ale dzięki zastosowaniu dodatkowej warstwy z węglem aktywnym skuteczniej pochłania gazy, spaliny i inne zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska naturalnego. Filtr kabinowy umożliwia jazdę z włączoną klimatyzacją nawet podczas dużego smogu na zewnątrz.

Czym może grozić brak filtra w kabinie samochodowej?

Jeśli filtr kabinowy nie był wymieniany przez dłuższy okres czasu lub samochód w ogóle nie został w niego wyposażony, zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą odczuwać silne reakcje alergiczne, takie jak bóle głowy, katar, kaszel, łzawienie oczu, senność, które nie tylko pogarszają komfort jazdy, ale i w znaczącym stopniu wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze.

filtr kabinowy dla alergikow Jak działa filtr kabinowy przeznaczony dla alergików?

Kiedy należy wymienić filtr kabinowy?

Regularna wymiana filtra kabinowego jest niemal tak ważna, jak wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Click To Tweet Aby ograniczyć ilość wdychanych zanieczyszczeń z otoczenia, filtr należy wymieniać przynajmniej raz do roku lub raz na 15 tys. przejechanych km. W celu zapewnienia optymalnej ochrony, szczególnie alergicy powinny zadbać o wymianę filtra bezpośrednio przed okresem pylenia.

Jak poznać, że filtr kabinowy jest zużyty?

O tym, że filtr kabinowy jest zużyty przede wszystkim może świadczy nieprzyjemny zapach w kabinie samochodowej. Na długo niewymienianym filtrze odkładają się drobnoustroje i grzyby. Osadzające się we filtrze zanieczyszczenia powodują jego zapychanie, co z kolei ma wpływ na zmniejszenie wydajności układu wentylacyjnego. Kiepska jakość powietrza na skutek zanieczyszczonego filtra może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie, dlatego nigdy nie wolno zapominać o jego regularnej wymianie.

Jaki wybrać odpowiedni filtr kabinowy?

Najważniejsze kryteria, na które należy zwrócić uwagę decydując się na zakup filtra kabinowego to:

  • rodzaj filtra – filtr kabinowy tradycyjny zatrzymuje zanieczyszczenia stałe, z kolei filtr kabinowy z węglem aktywnym dodatkowo oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń chemicznych.
  • marka i model samochodu/zalecenia producenta – na rynku jest wiele produktów dedykowanych do konkretnych marek samochodów.
  • cena – wyższa cena z reguły oznacza wyższą jakość. Droższy produkt najczęściej wyposażony jest w lepszy materiał filtrujący i posiada więcej warstw, które są w stanie wychwycić nawet bardzo drobne cząsteczki zanieczyszczeń.

Gdzie kupić filtr przeciwpyłkowy?

Filtry kabinowe dostępne są niemal do wszystkich popularnych modeli samochodów. Można je kupić w warsztatach samochodowych, sklepach i hurtowniach motoryzacyjnych. Są proste w montażu, dlatego żaden kierowca nie powinien mieć problemów z wymianą i założeniem filtra kabinowego w swoim samochodzie.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Objawy wskazujące na zapchany filtr powietrza w samochodzie

Filtr powietrza to jeden z filtrów w naszych samochodach. Ma on filtrować powietrze i zatrzymywać zanieczyszczenia. Z czasem mogą one...

Zamknij