Filtry w samochodzie pełnią bardzo ważną funkcję, oczyszczają bowiem poszczególne płyny eksploatacyjne z wszelkiego typu zanieczyszczeń. Filtr paliwa, jak sama nazwa wskazuje, czyści zanieczyszczone paliwo z cząstek zanieczyszczeń  oraz wytrąca zawartą w paliwie wodę.

Do czego służy filtr paliwa?

Podstawowym zadaniem stawianym przed filtrem paliwa jest właśnie oczyszczenie tego paliwa. Filtrowaniu w równym stopniu podlega benzyna, jak i olej napędowy (diesel). Warto wiedzieć, że zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie są groźniejsze dla diesli niż dla zwykłych benzynowców, a wynika to z ich konstrukcji. W układzie zasilania silników z zapłonem samoczynnym, filtry paliwa filtrują cząstki zanieczyszczeń większe niż 3 μm i usuwają zawartą w nim wodę. Z kolei w silnikach benzynowych zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń większe niż 10 μm. Łatwiej stosunkowo filtrować benzynę niż olej napędowy, który jest bardziej zabrudzony.

Filtry zatrzymują zanieczyszczenia stałe, w tym piasek, iły, rdzę, cząstki metali, a także wodę, powstałą z pary wodnej oraz cząsteczki żywiczne, które pojawiają się w związku z utlenianiem  oleju napędowego. Chronią one przed awarią silnik samochodowy, a przede wszystkim delikatne elementy samochodowe układu zasilania.

Każdy filtr paliwa wykonany jest z blachy odpornej na korozję i uszkodzenia mechaniczne wszelkiego rodzaju. Click To Tweet Posiada gwint odpływowy do montażu i wzmocnienia, które zwiększają odporność rdzenia na działanie dużych sił ściskających. Dobrej jakości filtry paliwa będą posiadały zawór z uszczelką do zlewania wody.

Najczęściej filtr paliwa zlokalizowany jest w okolicy kielichów kolumn MacPhersona lub ściany grodziowej komory silnika lub w niektórych autach starego typu znajduje się pod spodem, w okolicach zbiornika paliwa lub wzdłuż przewodów paliwowych.

cobra 2114105 960 720 Co musisz wiedzieć o filtrze paliwa?

Filtr paliwa w benzynie

Zadaniem filtra paliwa jest oczyszczenie tego paliwa z zanieczyszczeń i ochrona tym samym przed nimi urządzeń dozujących paliwo w silniku. W przypadku silników benzynowych najczęściej wykorzystywane są przepływowe filtry paliwa. W takich pojazdach zwykle instalowany jest filtr wstępny umieszczany w zbiorniku, za pomocą którego oddzielana jest woda. Zbudowany jest on z gęstej siatki metalowej.

Filtr paliwa w dieslu

W samochodach typu diesel filtr paliwa odgrywa ważną rolę, ponieważ nie tylko oczyszcza olej napędowy, ale i usuwa z niego cząsteczki wody. Najczęściej wykorzystywane są filtry nakręcane lub wymienne wkłady filtrujące, dobrane pod kątem konkretnego silnika.

Yanmar Fuel Filter Co musisz wiedzieć o filtrze paliwa?Źródło: wikimedia.org

Wymiana filtru paliwa

Zaleca się wymianę filtra paliwa mniej więcej co 15-30 tys. km. Producent samochodu może mieć inne wytyczne w tym zakresie, które podane są najczęściej w instrukcji obsługi pojazdu.

fuel filter 995248 960 720 Co musisz wiedzieć o filtrze paliwa?

W silnikach benzynowych, gdy średni dystans pokonywany w ciągu roku wynosi około 10 tys. km, warto pomyśleć o wymianie filtra paliwa co rok. W przypadku z kolei samochodów wyposażonych w silnik diesla, takiej wymiany powinno się dokonywać przed każdą zimą, ponieważ jest to okres, kiedy w filtrze odkłada się najwięcej wody, ciężkich frakcji oleju i parafiny. Jeśli odpuścimy sobie wymianę i będziemy jeździć zimą na zanieczyszczonym filtrze, może się to zakończyć koniecznością naprawy osprzętu silnika, pociągającej za sobą bardzo wysokie koszty.

Wymiany można dokonać samodzielnie, o ile filtr paliwa znajduje się w widocznym i dobrze dostępnym miejscu. Click To TweetNajczęściej ma postać metalowej puszki, do której dochodzą przewody paliwowe. Czasem trzeba wymienić cały filtr, a niekiedy wystarczy dokonać wymiany wyłącznie znajdującego się w nim wkładu. Wymiana filtra jest bardzo prostą czynnością: wystarczy zacisnąć gumowe zakończenie przewodów, zdjąć z nich opaski i wyciągnąć wówczas stary filtr. Na jego miejsce wkładamy nowy, pamiętając, aby zachować odpowiedni kierunek przepływu. Mocujemy przewody na powrót.

 

Średni koszt wymiany filtra paliwa w warsztacie mechanicznym zależy od typu samochodu oraz rodzaju samego filtra. Wymiana  w silnikach benzynowych kosztuje od 50 do nawet 250 zł, a z silnikiem diesla od 50 do 185 zł.

Samodzielna wymiana filtra znajdującego się w zbiorniczku zwykle nie jest możliwa, ponieważ do tego celu potrzebne będzie użycie specjalnych kluczy.

Czyszczenie filtra paliwowego

Zamiast od razu wymieniać filtr paliwa w samochodzie, można spróbować go wyczyścić. Jeśli wiemy, gdzie się znajduje i jest on widoczny, taka próba może się udać, choć z uwagi na niskie koszty filtrów nie będzie to zalecane. Filtr przedmuchuje się sprężarką, dlatego trzeba się w nią zaopatrzyć odpowiednio wcześnie. Po czyszczeniu w dieslach starszego typu należy skorzystać z pompki, która pozwoli odpowietrzyć cały układ paliwowy. Ma ona postać gumowego zgrubienia na przewodach lub przycisku w obudowie filtra, którą należy przyciskać do momentu napełnienia całego układu. W motorach wysokoprężnych nie ma pompki i odpowietrzają się one same.

Rodzaje filtru paliwa

Istnieje co najmniej kilka rodzajów filtrów paliwa, jakie stosowane są w samochodach:
– filtr paliwa z pogrzewaczem – zalecany w silnikach typu diesel, w czasie zimy dla wyeliminowania wytrącania parafiny czy dodatków z oleju napędowego. Pozwalają na łatwy, pełny rozruch i bezawaryjną pracę silnika w zimnym klimacie, ponieważ ogrzewają olej.
– filtr paliwa bez podgrzewacza – polecane do silników typu benzynowego, gdzie nie ma problemy wytrącania się parafiny czy zamarzania wody zawartej w paliwie.
– filtr paliwa z magnesem – wyłapuje drobinki metali,
– filtr paliwa z czujnikiem wody – wykrywa zawartość wody w paliwie,
– filtr paliwa z odstojnikiem – w odstojniku gromadzona jest woda z paliwa,
– filtr paliwa z zaworem zwrotnym – zapobiega cofaniu się paliwa.

Usterki spowodowane nieszczelnością filtru paliwa

Nieszczelny i wyeksploatowani filtr paliwa nie filtruje zanieczyszczeń w benzynie czy oleju napędowym. W efekcie prowadzić to może do zaburzenia pracy silnika, obniżenia osiągów i zakłócenia funkcjonowania układu rozruchowego.

Zbyt późna, niezgodna z zaleceniami producenta samochodu wymiana filtra paliwa, może prowadzić do uszkodzenia wtryskiwaczy i zapowietrzenia całego układu paliwowego.

Pamiętajmy o wymianie!

Wymiana filtra paliwa zapewni sprawność działania silnika i nie dopuści do poważnych usterek, z zakłóceniem funkcjonowania układu rozruchowego czy zapowietrzeniem układu paliwowego włącznie.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystko o filtrze powietrza

W naszym samochodzie zainstalowanych jest wiele filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie głównie płynów eksploatacyjnych oraz powietrza w pojeździe. Zalicza się...

Zamknij