Filtr powietrza to jeden z filtrów w naszych samochodach. Ma on filtrować powietrze i zatrzymywać zanieczyszczenia. Z czasem mogą one kompletnie zapchać filtr. Jakie są pierwsze objawy takiego stanu?
Filtr powietrza w samochodzie
Filtr powietrza blokuje i nie dopuszcza do przedostawania się bezpośrednio do komory silnika zanieczyszczeń, czyli kurzu, piasku i cząsteczek stałych. Warto wiedzieć, że w powietrzu, którym oddychamy, znajdują się cząsteczki pyłu, których stężenie wynosi od 0,2 do 50 mg/m3. Na 1 kg spalonego paliwa potrzeba około 14 kg powietrza, czyli 10,8 m3. Jeśli silnik nie byłby wyposażony w filtr powietrza, zanieczyszczenia bez trudu by się do niego przedostawały. Zakładając, że samochód rocznie przemierza około 20 tys. km i spala średnio 8 litrów na 100 km, to bez filtru lub przy niesprawnym filtrze do silnika może przedostać się do 6 kg pyłu na rok.
Sprawny, niezużyty filtr powietrza wysokiej jakości może usunąć z powietrza do 99,8 proc. zanieczyszczeń. Filtr zbudowany jest z papieru, papieru z włókniną lub z włókniny wykonanej z tworzywa sztucznego.
Zlokalizowany jest on najczęściej z prawej lub lewej strony komory silnika, w jednym z kielichów. Click To TweetJeśli jesteśmy właścicielami starszego pojazdu, filtru trzeba poszukiwać nad silnikiem. Ma on charakterystyczny kształt puszki, w której znajdują się elementy filtrujące.
Rodzaje filtrów powietrza
Istnieje co najmniej kilka rodzajów filtrów powietrza. Ich podstawowa klasyfikacja wyróżnia filtry:
- mokre, zbudowane z kilku warstw metalowej siatki, która została pokryta olejem, przez co zanieczyszczenia przechodzące przez filtr zatrzymują się na siatce, ale część trafia jednak do silnika,
- suche, stosowane w nowszych pojazdach w sposób powszechny, które zawierają wkłady filtrujące z papieru, włókniny itp.
Filtry suche powietrza przeznaczone do samochodu dzielą się na kilka typów:
- filtr powietrza z gąbki – wkład filtrujący zrobiony jest z syntetycznej pianki,
- filtr powietrza z papieru,
- filtr powietrza z waty – wykorzystujący watę metalową,
- filtr powietrza z reduktorem- utrzymuje stałą wartość ciśnienia sprężonego powietrza,
- filtr powietrza z odwadniaczem – usuwa z powietrza nie tylko zanieczyszczenia, ale i cząsteczki wody,
- filtr powietrza z węglem aktywnym – doskonale pochłania różne substancje,
- filtr powietrza z jonizatorem – wyposażony jest w system filtracji.
Objawy wskazujące na zapchany filtr powietrza
Możemy podejrzewać, że filtr powietrza w naszym samochodzie jest już mocno wyeksploatowany i zapchany, jeśli:
- czujemy nieprzyjemny zapach spod maski i we wnętrzu samochodu,
- występuje spadek mocy silnika,
- słychać dziwne odgłosy z silnika,
- występuje zwiększenie spalania paliwa.
Co powoduje zapchany filtr powietrza?
Mocno zanieczyszczony, zużyty i zapchany filtr powietrza nie spełnia prawidłowo swojej podstawowej funkcji, przez co do silnika zaczynają przedostawać się kurz, brud i cząsteczki stałe. Zatkanie filtra powietrza może prowadzić do przedwczesnego zużycia elementów ciernych silnika, a to doprowadzi do przedostania się do gładzi cylindrów lub do łożysk korbowodów drobinek piasku. W efekcie może dojść do poważnej i kosztownej awarii silnika.
Jak dbać o filtr powietrza?
Producenci pojazdów mechanicznych oraz filtrów eksploatacyjnych do samochodów zalecają dla zachowania sprawności filtra powietrza:
- wymieniać go regularnie – co około 20 tys. km, dzięki czemu będzie zawsze sprawny i skutecznie będzie filtrował powietrze,
- czyścić wkłady filtrujące – wystarczy delikatnie opukać z dala od układu dolotowego pojazdu zdemontowany filtr,
- wykonywać regularne przeglądy instalacji,
- sprawdzać, czy obudowa filtra nie jest pęknięta, a zapinki lub śruby solidnie działają,
- sprawdzać stan plastikowych rur, które doprowadzają powietrze do kolektora ssącego,
Podsumowanie
Pierwsze objawy świadczące o zapchanym filtrze powietrza – spadek mocy, zwiększenie spalania, czy też dziwne odgłosy i nieprzyjemny zapach z silnika, powinny skłonić kierowcę do natychmiastowej wymiany tego elementu pojazdu, aby nie narazić się na poważną awarię.
Wasze ostatnie komentarze