Nowoczesne samochody z roku na rok są coraz bardziej ekologiczne, ale w dalszym ciągu spaliny samochodowe są olbrzymim problemem współczesnej motoryzacji. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą bliżej poznać temat spalin samochodowych powstających z silników diesla.
Silnik diesla a spaliny
Auta z silnikami diesla co prawda mniej palą i dłużej działają, ale pamiętać należy o tym, że są zdecydowanie głośniejsze i co najważniejsze, stanowią bardzo duże zagrożenie dla środowiska i człowieka. W spalinach jest bardzo wiele niebezpiecznych substancji rakotwórczych, alergizujących i wywołujących astmę. Silnik diesla, aby nadał się do użytku, bardzo często jest wspomagany dodatkowym filtrem, którego cena waha się od 2 000 do nawet 10.000 zł. Tak bardzo wysoka kwota sprawia, że filtr jest po prostu wycinany i do środowiska przedostają się niebezpieczne substancje.
Kolor spalin w dieslu ma znaczenie
Z Diesla, a dokładniej mówiąc z rur wydechowych diesla może wydobywać się czarny, niebieski albo biały dym. Zazwyczaj jest to bardzo duży powód do niepokoju, jednak nie jest to zawsze normą.
Czarny dym
Przez wiele lat czarny dym był największą wizytówką diesla. W nowoczesnych dieslach czarny dym może pojawiać się wyłącznie podczas rozruchu silnika. Jeżeli w nowych autach pojawia się czarny dym to jest to wyraźny sygnał, że pojawiła się usterka w układzie dolotowym, zużyty został układ wtryskowy albo zużyta została turbosprężarka. W samochodach, które wyposażone są w opisany powyżej filtr nie ma oczywiście mowy o czarnym dymie, ponieważ cała sadza jest błyskawicznie wyłapywana. Niestety na naszych drogach jest bardzo wiele aut, które nie są wyposażone w DPF.
Niebieski dym
Bardzo dużym zagrożeniem jest przede wszystkim niebieski dym, który tak naprawdę zawiera nic innego jak 100% spalin, które w swoim składzie zawierają niebezpieczne cząsteczki oleju silnikowego. Niebieski dym pojawia się na przykład przy nieszczelnej turbosprężarce, zużytych uszczelniaczach zaworowych albo przy zasysaniu oleju przez odmę.
Biały dym
Najmniej niebezpieczny jest biały dym w dieslu, który pojawia się zazwyczaj we wczesnej fazie rozgrzewania silnika. Biały dym to nic innego jak zwykła woda, która zamienia się w parę wodną i przekształca spaliny w biały dym.
Jakie spaliny samochodowe emitują silniki diesla?
Spaliny samochodowe silników diesla to przede wszystkim wieloskładnikowe mieszaniny kilkunastu różnorodnych związków chemicznych, które wytwarzane są w wyniku spalania oleju napędowego. Niebezpieczne spaliny przedostają się do atmosfery nie tylko w postaci oparów i gazów, ale również w postaci niewielkich cząstek stałych. Na wielkość tych cząstek ma wpływ między innymi zawartość siarki w paliwie albo gęstość samego paliwa. W dzisiejszych czasach najbardziej niebezpiecznymi produktami spalania w dieslach są oczywiście tlenki azotu oraz cząstki stałe. Popularny dwutlenek azotu charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami trującymi. Warto wspomnieć o tym, że dwutlenek azotu może połączyć się z hemoglobiną, dlatego też powoduje silne podrażnienia błon śluzowych. Cząstki stałe mogą z kolei przyczynić się do powstawania wielu chorób nowotworowych, takich jak np. rak płuc.
Jaka jest szkodliwość spalin samochodowych dla człowieka?
Spaliny silnika diesla mogą być przyczyną nie tylko ostrych, ale również przewlekłych zmian w układzie oddechowym. Nie można zapominać również i o tym, że spaliny są także czynnikiem mutagennym i rakotwórczym. Główną przyczyną nowotworów płuc są cząstki stałe spalin, które łatwo się wchłaniają i gromadzą w płucach. Spaliny samochodowe w swoim składzie zawierają bardzo niebezpieczny węgiel elementarny oraz węglowodory aromatyczne.
Podsumowanie
Z najnowszych badań wyraźnie wynika, że spaliny samochodowe z silników diesla są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego też coraz więcej koncernów samochodowych stawia na wodór i hybrydy. Spaliny z silników diesla znacząco przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i co najgorsze uznawane są za substancje rakotwórcze. Spaliny są bardzo dużym zagrożeniem przede wszystkim w większych miastach oraz w bezpośrednim sąsiedztwie tras komunikacyjnych.
Wasze ostatnie komentarze