W każdym samochodzie znajduje się wiele filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie m.in. powietrza czy oleju z zanieczyszczeń. Mamy między innymi filtr powietrza, który ma wychwytywać kurz, drobiny piasku i inne zanieczyszczenia stałe oraz nie dopuszczać do ich przedostawania się do kabiny pojazdu. Jednym z rodzajów filtrów powietrza jest filtr sportowy. Dla kogo jest przeznaczony i kiedy warto go zamontować w swoim pojeździe?

Sportowy filtr powietrza

W samochodach sportowych i ze sportowym zacięciem mogą być instalowane sportowe filtry powietrza, które zastępują filtry konwencjonalne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że umożliwiają wyższy od standardowego przepływ powietrza.

filtr sportowy Sportowy filtr   dla kogo, czy i kiedy warto używać?

 

 

 

 

Źródło: wikimedia.org

Rodzaje sportowych filtrów powietrza

Wśród różnych sportowych filtrów powietrza można wyróżnić kilka ich odmian. W zastosowaniu są:

  • Wkładki z materiału o wyższej przepustowości – w zwykłych filtrach powietrza istnieje wkład papierowy lub o papierowej strukturze, zaś w filtrach sportowych wkładki wykonane są z materiału o wyższej przepustowości, najczęściej z bawełny, nasączonej dodatkowo specjalnej olejem – zwiększyć to może przepływ nawet o 80 proc. Wkład jest wzmocniony stalową siatką.
  • Filtry stożkowe – inaczej cylindryczne, stosowane w samochodach sportowych, które zapewniają przyrost mocy względem stosowania filtrów o klasycznym kształcie. Filtr tego rodzaju montowany jest łącznie ze zmienioną rurą, doprowadzającą powietrze do kanału dolotowego, a następnie do silnika. W filtrach stożkowych jest wykorzystywany wkład gąbczasty nasączony olejem, o dużej trwałości.

Gdzie jest stosowany sportowy filtr powietrza?

Filtry powietrza typu sportowego są wykorzystywane w przypadku:
– samochodów rajdowych,
– samochodów wyścigowych,
– samochodów sportowych
– samochodów o dużej mocy silnika.

Są stosowane dla zwiększenia mocy pojazdu, polepszenia jakości mieszanki powietrznej trafiającej do silnika, jak i dla zwiększenia trwałości eksploatacji układu powietrznego w samochodach tego typu.

filtr sportowy 3 Sportowy filtr   dla kogo, czy i kiedy warto używać?

Czy warto stosować filtr sportowy?

Niewielki wzrost mocy przy wkładach filtrujących z bawełny nie jest często wystarczającą zachętą dla właścicieli aut dla zastosowania sportowego filtra powietrza. Lepiej kwestia ta wygląda w przypadku filtrów stożkowych.

Niemniej w przeciwieństwie do klasycznych filtrów, dobrej klasy sportowy filtr powietrza nie będzie wymagał wymiany, a jedynie czyszczenia. Dlatego pod tym względem na pewno warto przemyśleć jego zastosowanie w swoim aucie.

Wady i zalety sportowego filtra

Wśród zalet stosowania sportowego filtra powietrza wymienia się wzrost mocy silnika. Click To Tweet Element ten przyczynia się bowiem do obniżenia oporów przepływu, co ułatwia zasysanie powietrza do cylindrów i poprawia sprawność tego silnika. Automatycznie przekłada się to na wzrost mocy i momentu obrotowego.  Moc silnika wzrasta o około 2-3 proc.

Taki rodzaj filtra powietrza zapewnia odpowiednie ciśnienie w układzie dolotowym, co wpływa na jakość mieszanki powstającej w komorze spalania, a przepływ powietrza jest ułatwiony.

Zaletą filtrów sportowych jest też i to, że są one znacznie trwalsze niż zwykłe filtry z wkładem papierowym. Trzeba je jednak odpowiednio konserwować, tj. przemywać preparatem oraz zabezpieczać olejem.

Do wad sportowych filtrów powietrza zalicza się na pewno ich koszt zakupu. W zależności od producenta cena filtra sportowego wynosi od 100 do 500 zł, a do tego trzeba doliczyć koszt preparatu czyszczącego i oleju konserwującego – w cenie od 30 do 60 zł.  Minusem jest konieczność ich konserwacji i skomplikowany system montażu.

Przy stosowaniu klasycznych, tanich filtrów powietrza, ich wymiana w kompaktowym samochodzie nie ma sensu z ekonomicznego punktu widzenia. Inaczej jest w samochodach sportowych, modyfikowanych pod względem uzyskania jak najwyższej mocy. Taki filtr przyda się, jeśli oryginalne filtry dla pojazdu są rzadko spotykane, przez to drogie. Można je wówczas wymienić na filtr sportowy i nie musieć już o tym myśleć przez cały okres eksploatacji samochodu.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Porównanie filtru oleju z magnesem a flirtu oleju z zaworem zwrotnym

Żaden kierowca nie będzie poddawał w wątpliwość zasadności stosowania oleju silnikowego. Jest on niezbędny do zapewnienia właściwego smarowania dla wszystkich...

Zamknij