Stożkowy filtr powietrza to niepozorny element, który może w znaczny sposób zmienić funkcjonowanie naszego samochodu. Na jego instalację decydują się głównie Ci kierowcy, którym zależy na zwiększeniu mocy silnika. Montaż sportowego filtra stożkowego to jedna z metod tuningu jednostki napędowej. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie daje pożądane rezultaty i pozwala zyskać kilka dodatkowych koni mechanicznych. W artykule prezentujemy podstawowe informacje dotyczące stożkowego filtra powietrza oraz podpowiadamy, co zrobić, aby właściwie spełniał on swoją funkcję.

[zdjęcie]

Filtr a działanie układu dolotowego powietrza

Aby silnik działał sprawnie, potrzebny jest stały dopływ powietrza. Click To TweetJednym z ważniejszych elementów układu dolotowego (odpowiedzialnego za dostarczanie powietrza właśnie), jest filtr. To dzięki niemu możliwe jest oczyszczanie powietrza z tych zanieczyszczeń, które po przedostaniu się do jednostki napędowej mogłyby ją uszkodzić.

Filtr działa według bardzo prostej zasady – stawia on opór przepływającemu przez niego powietrzu. Im ,,gęstsza” budowa tego elementu, tym większe możliwości filtra w zakresie wyłapywania zanieczyszczeń. Zbyt zagęszczona struktura filtra nie jest jednak korzystna – taka część może przepuszczać niewystarczającą ilość powietrza, tym samym negatywnie wpływając na działanie jednostki napędowej. Mniejszy przepływ powietrza skutkuje znacznym obniżeniem prędkości jego mas. Wskutek tego z kolei maleje poziom energii kinetycznej powietrza w silniku, a w konsekwencji – moc jednostki napędowej.

Co daje montaż filtra stożkowego w samochodzie?

Instalacja filtra stożkowego to łatwy sposób na mechaniczny tuning jednostki napędowej. Click To TweetTakie rozwiązanie pozwala zmaksymalizować ilość powietrza, jaka jest dostarczana do silnika. Szczególnie dobre efekty daje montaż sportowego filtra silnika. Jego budowa i kształt zapewniają dopływ bardzo duże ilości mas powietrza do jednostki napędowej. Tego typu część wykonana jest zazwyczaj z gąbczastych bądź bawełnianych wkładek nasączonych specjalnym olejem.

Są dwie głównie zalety montażu sportowego filtra stożkowego w samochodzie. Pierwsza z nich to wspomniane już podniesienie mocy silnika – według statystyk jej wartość może wzrosnąć nawet o 5%. Drugą zmiana jest raczej kosmetyczna, wpływa jednak pozytywnie na komfort podróżowania samochodem. Filtr stożkowy odpowiada za modyfikację dźwięków, jakie wydaje silnik – stają się one przyjemniejsze dla ucha.

stozkowy filtr powietrza 1 Stożkowy filtr powietrza w samochodzie

Stożkowy filtr powietrza – na co należy uważać?

Nad tym, czy faktycznie chcemy dokonać instalacji sportowego filtra stożkowego w samochodzie, należy się poważnie zastanowić. Tego typu rozwiązanie może co prawda poprawić osiągi silnika, jednak jego znaczącą wadą jest zmniejszenie żywotności jednostki napędowej. Mniejsze zagęszczenie filtra sprawia, że do silnika dostają się zanieczyszczenia, które mają destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie jednostki napędowej.

Odmienną kwestią jest montaż filtra stożkowego oraz jego konserwacja. Część ta musi zostać zainstalowana z głową, jeśli nie przez fachowca, to przez osobę, która zna się na budowie pojazdów .Filtr stożkowy powinien zostać w jak największym stopniu oddzielony od powietrza, które jest ogrzewane przez pracujący silnik. W przeciwny wypadku poprawa osiągów jednostki napędowej (czyli główna motywacja montażu filtra) będzie bardzo nikła.

Montaż filtra stożkowego – jak podejść do sprawy zdroworozsądkowo?

Zainstalowanie stożkowego filtra powietrza to prosty sposób na to, aby kierowcy lubiący tuningować swoje pojazdy mogli cieszyć się podwyższonymi osiągami silnika. Tego typu działania należy jednak podejmować z drogą, pamiętając, że priorytetem każdego kierowcy powinno być zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Osoby, które nie przekonuje wizja ewentualnego wypadku, powinny zastanowić się nad konsekwencjami finansowymi instalacji filtra stożkowego, który nie zatrzymuje wystarczającej ilości zanieczyszczeń. Naprawy silnika należą do jednych z najdroższych usług w zakresie mechaniki pojazdów. Samo rozebranie jednostki napędowej może kosztować nawet… kilka tysięcy złotych.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
[PORADNIK] Jak wymienić filtr paliwa w samochodzie?

Regularna wymiana filtrów paliwa w naszym samochodzie może mieć duży wpływ zarówno na żywotność, jak i osiągi silnika, dlatego dziś...

Zamknij