Z raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego wynika, że po polskich drogach jeździ obecnie około 3 mln samochodów z instalacją gazową. To prawie 15 proc. wszystkich aut w Polsce. Ważnym elementem takiej instalacji są filtry. W nowoczesnych samochodach na gaz wykorzystywane są dwa urządzenia filtrujące.
Filtr do instalacji LPG
Filtr do instalacji LPG elementem zapewniającym usuwanie z gazu w stanie ciekłym wszelkich zanieczyszczeń. Click To Tweet Filtruje on LPG i chroni tym samym delikatne wtryskiwacze instalacji gazowej przed poważną awarią. Najczęściej filtr do instalacji LPG jest montowany tuż przed reduktorem gazowym. W nowoczesnych samochodach na gaz instalowany jest również filtr gazu w stanie lotnym – na przewodzie gazowym, dokładnie pomiędzy reduktorem, a listwą wtryskową. Najczęściej filtr LPG ma postać aluminiowej puszki, w której znajdują się papierowe wkłady filtrujące.
Filtr fazy gazowej odpowiada za jakość paliwa doprowadzonego do wtryskiwaczy. Powinien zatrzymywać najbardziej szkodliwe dla wtryskiwaczy oleiste frakcje, które powstają w wyniku wytrącenia się po zmianie stanu skupienia LPG na gazowy.
Wymiana filtru do instalacji LPG
Przy wymianie filtra do instalacji LPG należy otworzyć linię paliwową zawierającą ciekły gaz LPG, dlatego lepiej nie podejmować się takich czynności samodzielnie i zlecić je wyspecjalizowanemu warsztatowi mechanicznemu. Mechanik posiada odpowiednie narzędzia i wiedzę o tym, jak bezpiecznie i skutecznie wymienić filtry. Uwaga! Najczęściej samodzielna wymiana filtra będzie skutkować utratą gwarancji na całą instalację gazową.
Częstotliwość wymiany filtra jest uzależniona od jakości i stopnia zanieczyszczenia tankowanego gazu LPG, jak i od poziomu zużycia tego paliwa przez silnik pojazdu. Eksperci zwykle zalecają wymianę filtrów LPG co 20 tys. km, albo co roku. W praktyce zapobiegliwi kierowcy wymieniają filtry co 10-15 tys. km. Koszt wymiany wynosi od 30 do 60 zł w warsztacie mechanicznym.
Filtr każdorazowo trzeba wymienić, jeśli zauważymy w samochodzie z instalacją LPG obniżone osiągi lub wydaje nam się, że instalacja nie pracuje właściwie.
Filtr gazu a spalanie
Samochody z instalacją LPG palą więcej paliwa na 100 km niż w przypadku wykorzystywania wyłącznie benzyny. Niemniej radykalnie zwiększone spalanie może być wynikiem zapchanego filtra, który warto wymieniać regularnie.
Filtr gazu a szarpanie
Filtr fazy lotnej w instalacji LPG usuwa zanieczyszczenia w rozprężonym gazie. Jeśli będzie zapchany, spowoduje to wyraźny spadek mocy silnika, co objawia się charakterystycznym szarpaniem samochodem.
Rodzaju filtru do instalacji LPG
Najczęściej w instalacjach LPG stosowanych obecnie wyróżnia się dwa typy filtrów:
- filtr gazu w stanie ciekłym,
- filtr gazu w stanie lotnym.
Do najczęściej stosowany obecnie filtrów gazu LPG w instalacjach samochodowych zalicza się:
– Filtr gazu z elektrozaworem – elektrozawór odpowiada za otwarcie i zamknięcie odpływu gazu ze zbiornika do parownika.
– filtr gazu z odstojnikiem – popularny filtr, łączący w sobie różne formy filtracji, m.in. koalescencję z filtracją odśrodkową. Zapewnia wysoki poziom separacji zanieczyszczeń. Odstojnik jest jego integralną częścią, znajduje się w dolnej części obudowy filtra i gromadzi płynnie zanieczyszczenia. Filtr z odstojnikiem może być wykorzystywany wielokrotnie. Wymianie w przypadku filtra z odstojnikiem podlega tylko wewnętrzny wkład filtracyjny.
– Filtr gazu z czujnikiem – integralnym elementem tego filtra jest czujnik temperatury gazu.
Spotykane są także filtry fazy gazowej z wymiennymi wkładami, a ich wymiana jest bardzo prosta: polega tylko na wykręceniu starego wkładu i zamontowaniu nowego.
Usterki spowodowane wadliwym filtrem do instalacji LPG
Zanieczyszczony i niesprawny filtr do instalacji LPG powoduje gorszą, nieregularną pracę silnika na gazie. Click To Tweet Odbija się to także na działaniu reduktora, który szybciej się zużywa, ponieważ dostają się do niego zanieczyszczenia.
Na stacjach LPG możemy zatankować gaz w stanie płynnym o różnej jakości. Im bardziej jest zanieczyszczony, tym więcej pracy mają filtry znajdujące się w instalacji gazowej. Warto zadbać o ich regularną wymianę.
Wasze ostatnie komentarze