Szacuje się, że 15% wszystkich samochodów na polskich drogach wyposażonych jest w instalację gazową. To aż trzy miliony pojazdów, a liczba ta stale rośnie. Problem prawidłowo działających filtrów do gazu dotyczy zatem coraz większej ilości kierowców. Warto zainteresować się tym tematem i zdać sobie sprawę z roli, jaką w naszym pojeździe odgrywa ta niewielka część.

Po co montuje się filtr do gazu?

Filtr w instalacji gazowej montowany jest w celu oczyszczania paliwa jeszcze przed procesem spalania. Zapobiega to uszkodzeniu innych części układu LPG, a dokładniej – delikatnych wtryskiwaczy gazu. Zanieczyszczenia, które mogą znaleźć się w gazie (nawet w przypadku tankowania na sprawdzonej stacji benzynowej), to m.in. brud ze starych zbiorników czy opiłki metalu z tłoczących paliwo pomp.

Jakie są rodzaje filtru do gazu?

W typowym układzie LPG mamy do czynienia z dwoma rodzajami filtrów do gazu. Click To TweetPierwsze z nich to tzw. filtry fazy ciekłej. Montuje się je pomiędzy parownikiem a zbiornikiem gazu. Drugi typ tego elementu – filtr fazy lotnej – umieszczany jest między reduktorem a spryskiwaczami. Paliwo oczyszczane jest najpierw za pomocą filtra fazy stałej, a w późniejszym etapie – za pomocą filtra fazy lotnej.

Gdzie kupić filtr do gazu?

Filtry do gazu są częściami łatwo dostępnymi. Z powodzeniem można się w nie zaopatrzyć w salonach z częściami samochodowymi czy sklepach internetowych. Warto starać się wybrać produkt dobrej jakości. Nie kupujmy filtra, na którym nie ma oznaczeń producenta. Przeczytajmy opis artykułu, zobaczmy, jakie standardy spełnia. Zaniepokoić nas powinna bardzo niska cena produktu – na rynku dostępnych jest wiele tanich filtrów, które nie zapewnią naszemu układowi LPG odpowiedniej ochrony.

Jak często wymieniać filtr?

Specjaliści radzą wymieniać filtr fazy ciekłej co 10 tys. km. Biorąc jednak pod uwagę dość niską jakość paliwa, powinno się to robić częściej – średnio co 7 tys. km. Jeśli chodzi o filtr fazy stałej, jego wymiana musi nastąpić po przejechaniu 10-15 tys. km. Nie jest konieczne trzymanie się ściśle tych wartości. Zapchany filtr do gazu daje o sobie znać praktycznie natychmiast i skutkuje utratą mocy silnika. W razie takich problemów część należy wymienić.

Czy można samodzielnie wymienić filtr do gazu?

O ile z powodzeniem możesz samemu kupić filtr do gazu, o tyle nie powinieneś samodzielnie podejmować się wymiany tej części. To zadanie lepiej zlecić mechanikowi. Zamontowanie nowego filtra do gazu wymaga wprawy i wiedzy. Nie jest to równie proste, co wymiana innego rodzaju części, np. filtra paliwa od benzyny.

wszystko o filtrze do gazu 2 1024x682 Wszystko o filtrze do gazu

Gdzie wymienić filtr do gazu?

Filtr do gazu wymienisz w dowolnym serwisie. Doświadczony mechanik nie powinien mieć najmniejszego problemu z wykonaniem tej czynności. Nieco inaczej sprawa ma się z diagnostyką. Możesz ją wykonać tylko w miejscu, w którym znajduje się specjalne oprogramowanie przeznaczone do obsługi instalacji konkretnego typu.

Jakie są konsekwencje wadliwie działającego filtra do gazu?

Nieprawidłowo zamontowany lub wadliwie działający filtr od gazu daje o sobie znać przede wszystkim poprzez nieregularną pracę silnika. Taka część nie spełnia prawidłowo swojej funkcji i nie zatrzymuje zanieczyszczeń w wystarczającym stopniu. W wyniku tego do innych części układu LPG przedostają się brud i inne niepożądane cząsteczki. Szczególnie narażony na działanie zanieczyszczeń jest reduktor, który przy braku właściwej filtracji znacznie szybciej się zużywa.

Czym skutkuje zapchanie filtra?

Zapchany filtr do gazu przekłada się na obniżenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Click To TweetJedną z konsekwencji takiego stanu są bowiem nieznaczne, ale niekontrolowane szarpnięcia pojazdem. Wynikają one ze znacznego spadku mocy silnika. Zapchany filtr może mieć także inne skutki – na przykład w postaci wyraźnie zwiększonego spalania.

Filtr do gazu to niewielki, ale istotny element instalacji gazowej. Prawidłowo działający skutecznie usuwa zanieczyszczenia z paliwa, a tym samym poprawia pracę układu LPG i dba o jego wydajność. Skutków wadliwego lub zapchanego filtra do gazu jest wiele – od charakterystycznych zakłóceń w pracy silnika, po zniszczenie co wrażliwszych części instalacji gazowej.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego warto regularnie wymieniać olej silnikowy?

Olej silnikowy to jedna z najważniejszych substancji krążących w jednostce napędowej pojazdu. W silnikach samochodowych odpowiada za smarowanie silnika, chroniąc...

Zamknij